O knize

z přebalu knihy z roku 2000

  

Víc než šedesát let prožívají generace čtenářů osudy jižanské krásky Scarlett O'Harové, gentlemana Ashleyho Wilkese a bouřliváka Rhetta Butlera. Také do českých domácností se tento bestseller dostal ještě před válkou prostřednictvím překladu paní Fastrové a zůstal v nich jako ohmatané a nesmírně cenné dědictví našich babiček po nekonečná léta totality. Z příčin, jež lze dnes jen těžko chápat, bylo jeho vydávání po únoru 1948 tabu. 

Dnes, padesát let po autorčině smrti, znovu zavoní nostalgická vzpomínka na chvilky strávené s tímto vydáním, na sladkobolný příběh nespoutané Scarlett, která se celý život potácela mezi příkrým diktátem jižanských dam a vlastní povahou zděděnou po irských předcích, mezi nanicovatou morálkou určenou k záhubě a dravou chutí do života, touhou po seberealizaci a schopností postavit se osudu. A i když se jazyk, styl i překladatelské praktiky za ta léta změnily, nese v sobě ten šedesát let starý text cennou pečeť doby, již vítr dávno odvál. 

Slavná scéna rožnění U dvanácti dubů je klíčovým zlomem děje, v němž selanku poklidného života jižanských plantážníků nahradí děsivý obraz válkou zmítané země. Boj mezi minulostí a budoucností změní život celých generací, mezi nimi i osud Scarlett O'Harové. Ale ať se děje co se děje, nemůže změnit její lásku k Ashleymu Wilkesovi, kvůli němuž tehdy s takovou razancí mrštila vázičkou o mramorovou římsu krbu. Vztek a ponížení neopětované lásky zavede vznětlivou krásku na cestu mnoha nezdařených vztahů, na jejíchž křižovatkách trpělivě číhá Rhett Butler, nechtěný svědek Scarlettina výbuchu, krasavec, svůdník a odrodilec, na povrch drsňák, v skrytu milující manžel. Jediný muž, který Scarlett rozumí a jehož pohár trpělivosti přeteče ve chvíli, kdy ona procitá ze svého snu umanuté slečny, jíž už dávno není a kterou vlastně zanechala na rodné Taře zničené válkou. Rhett odchází a zanechává Scarlett i miliony čtenářů s otázkou na rtech. Na odpověď budou myslet až zítra, vždyť zítra je taky den.