Premiéra

Třídenní oslavy

13. - 15. prosince 1939

Atlanta, Georgia, USA

 

motto: „Pochod generála Shermana Georgií nebude nic ve srovnání s pochodem Selznickovým.”

Deset měsíců před světovou premiérou filmové verze Jihu proti Severu 15. prosince 1939, ujišťovala asistentka produkce Kay Brownová znepokojeného producenta Selznicka, že „Pochod generála Shermana Georgií nebude nic ve srovnání s pochodem Selznickovým.” Premiéra v Atlantě měla být gigantickou oslavou s plesy v dobových kostýmech a město mělo být přeplněno nad svou kapacitu. Jeho jinak usedlé a vážné obyvatelstvo v počtu 300 000 lidí se rozrostlo na více než milion fanoušků sbíhajících se ke slavnostem. Do všech výloh obchodů byly umístěny konfederační vlajky a velké plakáty herců. Před kinem Loew's Grand Theatre byla postavena fasáda Dvanácti dubů a vysoko nad průčelím kina visel obrovský oválný obrázek Scarlett a Rhetta.

 

FOTKY 1

 

Středa 13. prosince 1939

Událost začala. Ranním vlakem přijela jako první Ann Rutherfordová (Carreen). Ann pak navštívila radnici a redakci novin, v nichž dříve pracovala autorka románu Margaret Mitchellová. Letadlo s Davidem O. Selznickem, Olivií de Havillandovou (Melanie), Vivien Leighovou (Scarlett) a Laurencem Olivierem (přítel Vivien Leighové) přistálo na Candler Field v 15,30 poté, co 10 minut kroužilo nad letištěm a čekalo, až dorazí květiny, jimiž měl starosta uvítat obě herečky. O hodinu později přiletěly Evelyn Keyesová (Suellen) a Ona Munsonová (Belle Watlingová). Z hlavních představitelů chyběl jen Leslie Howard (Ashley), který se po dotočení filmu vrátil domů do Anglie, kde narukoval do armády, a Hattie McDanielová (chůva), která údajně odmítla přijet do města, v němž byli černoši stále ještě důsledně separováni od bělochů. Žádný jiný černoch nebyl do Atlanty na premiéru ani pozván.

 

FOTKY 2

 

Čtvrtek 14. prosince 1939

Příštího dne už lidé v Atlantě chodili ulicemi v šatech z období občanské války. Ranním vlakem přijela Laura Hope Crewsová (tetička Pittypat), dále pak dorazila skupina šéfů MGM doprovázených herečkou Claudette Colbertovou. V 10,15 proběhl slavnostní ceremoniál rozsvěcení lampy na památníku padlých konfederačních vojáků na rohu ulic Whitehall a Alabamské, kde se dochoval jediný sloup veřejného osvětlení, který přežil Shermanovo obléhání. Guvernér vyhlásil na zbytek dne volno a den premiéry dnem státního svátku. Ann Rutherfordová navšívila Domov pro vojáky Konfederace a byla hostem na obědě pořádaném Atlantskou obchodní komorou.

Letadlo s Clarkem Gablem a jeho ženou, herečkou Carole Lombardovou, přistálo v 15,30 a kolona třiceti aut s celebritami, jež zůstaly ukryty pohledům, dokud se neobjeví Gable, vyjela z letiště a Broskvoňovou ulicí (Peachtree Street) projela Atlantou. Celou trasu lemovaly davy přihlížejících lidí. Průvod skončil na ústředí Jihu proti Severu v Georgian Terrace Hotelu, kde se setkal s guvernéry pěti Jižanských států. Následovalo několik projevů. Vivien Leighová pronesla k davům: „Dámy a pánové, strávila jsem letos hodně času v Broskvoňové ulici a teď, když jsem zde, mám pocit, že se vracím domů. Vřelost a laskavost Vašeho báječného uvítání z toho učinily ten nejšťastnější návrat domů, jaký jsem poznala. Zdravím Vás a z celého srdce Vám děkuji.” Clark Gable mluvil jako poslední s „tisícerými díky všem” přerušovanými potleskem.

Na pátou hodinu večerní byla svolána tisková recepce a později proběhl v Obecním domě slavnostní bál pořádaný Atlantskou ligou mladých, na který se řada hostů oblékla do šatů z období před občanskou válkou.

 

FOTKY 3

FOTKY 4

FOTKY 5

 

Pátek 15. prosince 1939

Větrná smršť pokračovala dalšího dne, kdy starosta Hartsfield vyvedl Clarka Gable a Carole Lombardovou zadním východem z Georgian Terrace Hotelu na soukromou prohlídku. Připojili se k nim Vivien Leighová, Olivia de Havillandová a David O. Selznick, aby prošli gigantické panorama Bitvy o Atlantu v Grand Parku. Poté byli spolu s několika guvernéry jižanských států pozváni na oběd ke guvernéru Georgie E.D. Riversovi, od nějž dostali Clark Gable, producent Selznick, poradce Wilbur Kurtz a čtyři guvernéři čestný titul podplukovníka státu Georgia. Ostatní (méně slavné) hvězdy filmu byly mezitím pozvány Atlantskou filmovou radou na slavnostní oběd. Později proběhla tisková party, kde se všechny filmové hvězdy sešly s autorkou románu Margaret Mitchellovou.

V premiérový večer řekl Clark Gable osmnáctitisícovému davu mačkajícímu se před kinem Loew's Grand Theatre: „Dnes večer jsem zde pouze jako divák. Tento večer patří Margaret Mitchellové.” V tu chvíli vystoupila Margaret Mitchellová ze Selznickovy limuzíny, krátce všechny pozdravila a spěchala dovnitř.

Při promítání se z publika ozýval potlesk a výkřiky, jež se mísily se slzami. Když film skončil, nastal několikaminutový aplaus a Margaret Mitchellová byla vyzvána, aby pronesla řeč. Poděkovala všem přítomným i nepřítomným. Opět následoval potlesk a ovace.

 

FOTKY 6

FOTKY 7

FOTKY 8

 

Po premiéře v Atlantě bylo vše sbaleno a převezeno nejprve do New Yorku a pak do Los Angeles, kde proběhly další „premiéry”. Protože studio MGM nemělo na Broadway dost velký kinosál, probíhala premiéra v New Yorku současně ve dvou budovách: v Astoru na Times Square a v Capitolu o pár bloků dál. Hollywoodská premiéra v Los Angeles se konala v kinosále divadla Carthay Circle.

 

FOTKY 9

 

 

Informace jsem čerpala z těchto knih:

·          The Art of Gone With the Wind (The Making of a Legend) od Judy Cameronové a Paula Christmana

·          Margaret Mitchellová & John Marsh – Jejich lovestory na pozadí románu Jih proti Severu od Marianne Walkerové

·          Gone With The Wind: The Three-Day Premiere in Atlanta od Herba Bridgese

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat