Ztracená láska

Margaret Mitchellová


Motto: Až doteď si svět myslel, že Margaret Mitchellová měla jen jeden příběh k vyprávění.

 

Ale tak tomu není, těch příběhů byla celá řada, jenže se téměř žádný nedochoval.

Peggy Mitchellová si ve svém dětství a později i během dospívání a mládí neustále psala příběhy a hry, které pak sama také režírovala a spolu se svými přáteli v nich hrála, většinou na improvizovaném jevišti v domě Mitchellových pro publikum tvořené rodinou a sousedy. Příběhů, které se dochovaly, je jen pár a jde hlavně o práce, které Peggy psala mezi lety 1906 a 1912, tedy od doby, kdy se naučila číst a psát, do svých 12 let. Přestože je psala jako dítě, je na nich vidět její vypravěčské umění a cit pro dramatičnost. Jsou po obsahové i formální stránce vynikající. Ale přecejen jde o práci malé dívenky, i když s velkou fantazií. A tak byl dlouhá léta román Jih proti Severu považován za jediné literární dílo Margeret Mitchelové.

Až v roce 1995 oznámilo muzeum Road to Tara (Cesta k Taře) v Atlantě, že v dědictví Henryho Love Angela se našlo nejen několik dopisů a neznámých fotografií Margaret Mitchellové, ale také další příběh psaný její rukou!

Znalci ověřili pravost nalezených dokumentů a pak už se mohl svět dozvědět o téměř zapomenutém nápadníkovi Margaret Mitchellové, který pečlivě střežil její dopisy a fotografie, ale také malou novelu, kterou mu kdysi věnovala. Henry nikdy neprozradil, že tyto věci má, nikdy nezatoužil přiživit se na slávě své bývalé lásky, tak jako to učinili mnozí jiní.

Sešit s novelou

Sešit s novelou

Zadní přebal knihy

Zadní přebal knihy

V roce 1916 se Margaret Mitchellová pustila do psaní příběhu cílevědomé ženy, která stavěla svou čest nad vlastní život. Jedná se o Ztracenou lásku, novelu o lásce a cti, jejíž děj se odehrává na ostrově uprostřed jižního Pacifiku. Peggy ji napsala rukou do dvou školních sešitů. V té době jí do dovršení šestnácti let chyběly čtyři měsíce. Příhěh začala koncipovat 10. července 1916 a podle zápisu na vnitřní straně sešitu jej dokončila 6. srpna.

V originále se novela jmenuje Lost Laysen, tedy Ztracený Laysen (ostrov v jižním Pacifiku). Na  obou sešitech je napsán podtitul Nebojácná malá dáma. Svou hrdinku Margaret Mitchellová pojmenovala po své nejlepší přítelkyni Courtenay Rossové.

Kniha Ztracená láska (Lost Laysen) vyšla v roce 1996. Zhruba padesát stran tvoří fotografie a dopisy a spolu s nimi i příběh přátelství a lásky Peggy a Henryho. A dalších padesát stran zaujímá novela Ztracená láska. Je to dílo psané typickým Margaretiným stylem, který je velmi lehký a čtivý. Příběh se odehrává v období několika málo týdnů a je velmi zajímavý. Rozhodně stojí za přečtení, jako ostatně všechno, co Margaret Mitchellová kdy napsala.

   

Jeden z Peggyiných dopisů Henrymu

 

České vydání Ztracené lásky

 

Různá vydání Ztracené lásky

USA

USA

USA

USA

USA

Čína

Bulharsko

Finsko

Francie

Holandsko

Itálie

Itálie

Japonsko

Korea

Maďarsko

Německo

Německo

Německo

Norsko

Polsko

Brazílie

Rumunsko

Slovensko

Španělsko

Vietnam

 

 

 

©HD